
Hallå där Sebastian Johansson!
Sebastian Johansson bytte program redan första dagen på gymnasiet. Det visade sig vara starten på en karriär som tagit honom från svenska lantbruk till Kanada, och till slut till elkonstruktörsstolen på AFRY.
Anton Olsson är 18 år och går sista året på el- och energiprogrammet vid Österänggymnasiet i Kristianstad. Med ett jobb som redan väntar efter studenten och en plats i finalen av Yrkes-SM verkar valet av gymnasieprogram ha varit helt rätt.
Namn: Anton Olsson
Ålder: 18 år
Bor: Fjälkinge
Gör: Går tredje året på el- och energiprogrammet, inriktning elteknik, Österänggymnasiet
Familj: Mamma, pappa och syster
Fritid: Meka med bilar och vara aktiv i Försvarsungdom
Anton växte upp på en gammal gård i Fjälkinge, och där fanns det alltid något att fixa. Han har själv blivit händig genom att hugga i där det behövts. Pappan och farfadern var båda elektriker, så intresset för el har funnits i familjen så länge Anton kan minnas. Ändå var gymnasievalet allt annat än självklart. Anton vägde länge mellan bygg och flygteknik innan det till slut blev el- och energiprogrammet. Det som fick vågskålen att tippa var insikten om hur brett programmet är. “Även om man ändrar sig i framtiden och kanske vill bli snickare eller något annat är el en jättebra grund” förklarar han.
En dag i ettan på Österänggymnasiet stod en låda med ritningar på bordet. Någon frågade vad det var. “Det är för Yrkes-SM” svarade läraren. Fröet var sått och när chansen dök upp i tvåan anmälde Anton sig. Han blev utvald och fick åka till Nyköping för att ställas mot andra nominerade. “Tävlingen var stressig men rolig” berättar han. Inför SM är han lite nervös men samlad, och tränar just nu på olika moment som kan dyka upp. “Snabbheten är min styrka, men noggrannheten är något jag behöver hålla koll på. Att verkligen få till detaljerna” säger han
Att det kommer vara mycket publik i finalen på Yrkes-SM är inget som stressar mig, jag är rätt bra på att stänga av när det är folk runt mig. Dessutom är jag inte med bara för att vinna, utan för hela upplevelsen.”
Anton Olsson, elev på el- och energiprogrammet och finalist i Yrkes-SM
När det var dags för Anton att välja mellan elteknik och automation som inriktning föll valet naturligt på det första. ”Det kändes rätt och jag är nöjd med mitt beslut” berättar han. Under gymnasietiden har Anton haft praktik på två olika ställen och fått prova på olika delar av branschen. På det nuvarande har han troligtvis ett jobb som väntar efter studenten.
På fritiden meckar Anton med bilar och är aktiv i Försvarsungdom, där aktiviteterna spänner från tältbygge till sjukvård. Till den som funderar på elprogrammet har han ett tydligt råd: räkna med mer teori än du tror och ta ettan på allvar. Då kan du bli riktigt duktig och ju mer du kan, desto roligare blir det. “Det finns lite för alla på elprogrammet. Oavsett om man tycker om att bygga, koppla, klamra kabel eller programmera” avslutar han.
Läs mer om Yrkes-SM 2026, som går av stapeln 4-6 maj på Stockholmsmässan. Kom och heja på Anton och övriga tävlande, eller följ delar av det live från vårt TikTok-konto.

Sebastian Johansson bytte program redan första dagen på gymnasiet. Det visade sig vara starten på en karriär som tagit honom från svenska lantbruk till Kanada, och till slut till elkonstruktörsstolen på AFRY.

Anton Olsson är 18 år och går sista året på el- och energiprogrammet i Kristianstad. Han är en av finalisterna i Yrkes-SM och har redan ett jobb som väntar efter studenten. Här berättar han om vägen till finalen och varför el- och energiprogrammet passar så många.

Elin Leray är finalist i Yrkes-SM och serviceelektriker i Nyköping. Här berättar hon om det kreativa i yrket och sina tankar inför finalen.

Edwin Waldetoft är en av deltagarna när SM i elinstallation avgörs på Yrkes-SM i maj. Här berättar han om vägen in i branschen och sin strategi för finalen.

Trots att han bara är 41 år har Henrik Blomstedt hunnit med att vara serviceelektriker, elkonsult, yrkeslärare och produktutvecklare. Elbranschen gav honom friheten att aldrig behöva välja en enda väg.

Bara 24 år gammal driver Simon redan sin egen serviceavdelning och kombinerar teknisk precision med estetiskt öga i varje installation.