
Hallå där Simon Gabrielsson!
Bara 24 år gammal driver Simon redan sin egen serviceavdelning och kombinerar teknisk precision med estetiskt öga i varje installation.
Efter 20 år i branschen är det fortfarande elen som lockar mest – trots att Mathias Hultman också är både arborist och skogsbrukare. I företaget Jusseryd el o skog kombinerar han sina olika kompetenser och passar även på att inspirera och sprida kunskap i sociala medier.
Namn: Mathias Hultman
Ålder: 40 år
Bor: Ödeshög
Gör: Elektriker och arborist i egna företaget Jusseryds el o skog. Även klätterinstruktör under sommaren.
Familj: Sambo och son
Fritid: Driver lantbruk och skogsbruk. Gillar även att vandra när tid finns.
Mitt jobb är min hobby, så jag ser det nästan inte som ett jobb. Jag får göra det jag älskar – varje dag.
Mathias Hultman, elektriker

Bara 24 år gammal driver Simon redan sin egen serviceavdelning och kombinerar teknisk precision med estetiskt öga i varje installation.

Med erfarenhet från nästan varje vrå av elbranschen har Henric Dahlöv byggt en karriär som präglas av nyfikenhet och problemlösning. I dag arbetar han som

El och teknik har alltid varit en del av Andrea Nyota van Sands liv. Hon började som lärling i Tyskland och driver i dag eget företag på Österlen, där hon kombinerar sin erfarenhet med nyfikenhet på allt det nya som tekniken för med sig.

Adam Åberg hade först siktet inställt på programmering, men lockades av möjligheten att börja jobba direkt efter gymnasiet. I dag är han montör på Granitor och mentor för nya lärlingar. Framåt är han öppen för de många vägar som väntar inom elbranschen.

När Hanna Holm valde el- och energiprogrammet blev familjen förvånad, de hade trott att hon skulle bli läkare. Själv var hon säker på sitt val och drömmer nu om en framtid som signaltekniker.

Urban Pettersson visste inte mycket om elektrikeryrket när han började sin utbildning. I dag, nästan 40 år senare, beskriver han det som världens bästa jobb och vill inspirera fler unga att välja samma väg.